Επικαιρότητα

Δράση για την Ανακύκλωση από τους μαθητές του ΓΕΛ στο Γυμνάσιο Τζερμιάδων

Την Πέμπτη 4 Μαΐου 2023 οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου Τζερμιάδων συμμετείχαν σε δράση που έγινε στο Γυμνάσιο Τζερμιάδων και αφορούσε την ανακύκλωση του χαρτιού και τον περιορισμό της χρήσης του πλαστικού.

Η δράση έγινε στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Horizon 2020 – CONNECT: students & scientists solving real-problems στο οποίο συμμετέχει το Γενικό Λύκειο Τζερμιάδων.

Οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου χρησιμοποίησαν παλιές εφημερίδες και περιοδικά, τα οποία ανακύκλωσαν χρησιμοποιώντας σκεύη που υπάρχουν σε όλα τα νοικοκυριά, και ακολούθως κατασκεύασαν χάρτινα ποτήρια, πετυχαίνοντας έτσι έναν διττό στόχο: τον περιορισμό της χρήσης του πλαστικού και την ανακύκλωση του ήδη χρησιμοποιημένου χαρτιού.

Οι μαθητές/τριες απέδειξαν έτσι εμπράκτως ότι μπορούμε αν θέλουμε να ελαφρύνουμε το περιβαλλοντικό μας αποτύπωμα, περιορίζοντας την χρήση του πλαστικού και ανακυκλώνοντας τα υλικά μας, ενώ ταυτόχρονα απέδειξαν ότι όλη αυτή η διαδικασία μπορεί να είναι και διασκεδαστική!