Σεισμογράφος QCN

Στο Γενικό Λύκειο Τζερμιάδων εγκαταστήσαμε τον σεισμογράφο QCN του προγράμματος σεισμών του Πανεπιστημίου του Stanford. Στον χάρτη του site του προγράμματος σεισμών του πανεπιστήμιου καθώς και στην παρακάτω εικόνα φαίνεται το σχολείο μας το οποίο στέλνει συνεχώς τα σεισμικά δεδομένα της ευρύτερης περιοχής του Οροπεδίου Λασιθίου.

Το υπολογιστικό δίκτυο Quake Catcher Network είναι ένα παγκόσμιο δίκτυο προσωπικών υπολογιστών (PC) τα οποία συνεργάζονται και στέλνουν σε πραγματικό χρόνο δεδομένα της κάθε περιοχής όπου έχει εγκατασταθεί σεισμογράφος του δικτύου.

Το σχολείο μας έπειτα από ευγενική χορηγία του πολιτιστικού συλλόγου "Αναγέννησις" του Τζερμιάδου προμηθεύτηκε το επιταχυνσιόμετρο (USB sensor) και μέσω της υπολογιστικής πλατφόρμας του Berkeley συνδέθηκε στο πρόγραμμα και στέλνει τα δεδομένα των σεισμών που γίνονται στην περιοχή μας.

Στην δεύτερη εικόνα φαίνεται και ένας πρόσφατος σεισμός ο οποίος καταγράφηκε από τον σταθμό μας.

Σεισμός 9/2/14 ώρα τοπική: 9:00 Νοτίως Αντικιθύρων 3,5R (Βάθος 20km) :

Σεισμός 28/2/14 ώρα τοπική: 5:50 Νοτίως Σαντορίνης 3,9R (Βάθος: 10 km):

Σεισμός 8/12/14 Βοριοδυτικά του Αγ. Νικολάου, 9:20 ώρα τοπική, 3.3R βάθος 10km

Σεισμός στις 16/4/15 και ώρα τοπική 21:07. Το μέγεθος του σεισμού ήταν 6,2R και επίκεντρο ΝΑ της Κρήτης σε εστιακό βάθος 10Km.