Αποσφράγιση προσφορών για την εκδρομή Γυμνασίου στο Ναύπλιο

Ανακοινώνεται η αποσφράγιση των προσφορών και η επιλογή πρακτορείου, που αφορά στην εκπαιδευτική εκδρομή του Γυμνασίου στο Ναύπλιο. Μπορείτε να την δείτε στο αρχείο pdf.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου

Την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2022 το Γυμνάσιο Τζερμιάδων επισκέφτηκε το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στα εκθέματα του μουσείου και είχαν έτσι την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την ιστορία του νησιού καθώς και να συνδέσουν τις θεωρητικές τους γνώσεις από τα αντίστοιχα μαθήματα με την θέαση και γνωριμία με τα αντικείμενα.

Ημέρα αθλητισμού - πεζοπορία στον Κάμπο του Οροπεδίου Λασιθίου

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, στα πλαίσια της ημέρας αθλητισμού, οι μαθητές του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου Τζερμιάδων πραγματοποίησαν πεζοπορία στον Κάμπο του Οροπεδίου Λασιθίου, επισκεπτόμενοι τον πανέμορφο χώρο του Αγίου Ιωάννη του Καμπίτη (Μεσοκαμπίτη).

Η εκκλησία βρίσκεται ανάμεσα στα περβόλια και τους χαρακτηριστικούς ανεμόμυλους του Λασιθίου, ενώ ο μεγάλος περίβολος με τα δέντρα και το πράσινο βοήθησε ώστε οι μαθητές/τριες να απολαύσουν δραστηριότητες και παιχνίδι μέσα στην φύση.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κ. Κοτσανά

Την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2023 το Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο Τζερμιάδων επισκέφτηκαν το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κ. Κοτσανά στο Ηράκλειο.

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαρία να ξεναγηθούν σε μικρές ομάδες στα εκθέματα του μουσείου, να δουν σε πραγματικό χρόνο υλοποιημένες τις εκπληκτικές εφευρέσεις των Αρχαίων Ελλήνων και να συζητήσουν για τον τρόπο λειτουργίας τους και την εξέλιξη της Φυσικής, Μηχανικής, Μαθηματικών και άλλων Επιστημών. Τέλος, ενημερώθηκαν για παιχνίδια που απαιτούσαν ευφυία και στρατηγική και ήταν αγαπητά στους Αρχαίους Έλληνες, καθώς και είχαν την ευκαιρία να παίξουν με αυτά.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές του Γυμνασίου Τζερμιάδων πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Ηράκλειο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στο χώρο του μουσείου, που περιλαμβάνει εκθέματα σχετικά με την εξέλιξη της Ιατρικής Επιστήμης και της τεχνολογίας της, καθώς και ενημερώθηκαν για τη σχέση των φυτών με τα φάρμακα και τις φαρμακευτικές ουσίες μέσα στα χρόνια.

Ακολούθως, παρακολούθησαν ένα σύντομο βίντεο σχετικά με τις φαμρακευτικές ουσίες και την εξέλιξή τους μέσα στα χρόνια, ενώ ακολούθως σε ομάδες ασχολήθηκαν με δύο προγράμματα του μουσείου, το "Ξενιστής σε άμυνα: Παιχνίδι προσομοίωσης βιολογικών λειτουργιών" και το "Ανακαλύπτοντας τα μυστικά του μικρόκοσμου" (αναλυτικά εδώ).