Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές του Γυμνασίου Τζερμιάδων πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Ηράκλειο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στο χώρο του μουσείου, που περιλαμβάνει εκθέματα σχετικά με την εξέλιξη της Ιατρικής Επιστήμης και της τεχνολογίας της, καθώς και ενημερώθηκαν για τη σχέση των φυτών με τα φάρμακα και τις φαρμακευτικές ουσίες μέσα στα χρόνια.

Ακολούθως, παρακολούθησαν ένα σύντομο βίντεο σχετικά με τις φαμρακευτικές ουσίες και την εξέλιξή τους μέσα στα χρόνια, ενώ ακολούθως σε ομάδες ασχολήθηκαν με δύο προγράμματα του μουσείου, το "Ξενιστής σε άμυνα: Παιχνίδι προσομοίωσης βιολογικών λειτουργιών" και το "Ανακαλύπτοντας τα μυστικά του μικρόκοσμου" (αναλυτικά εδώ).