Συμμετοχή (2022-23) στο Horizon 2020 – CONNECT: students & scientists solving real-problems

Το σχολείο μας συμμετέχει στο ευρωπαϊκό ερευνητικό πρόγραμμα HorizonCONNECT, όπου συμμετέχει και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης. Σκοπός του προγράμματος είναι, μέσα από προβλήματα γενικού ενδιαφέροντος που εμείς ως πολίτες αντιμετωπίζουμε καθημερινά, να προσελκύσει τους μαθητές στις Φυσικές Επιστήμες, αλλά και να εξελικτεί το υπάρχον εκπαιδευτικό σύστημα σε Ανοικτό Σχολείο Αειφόρου Ανάπτυξης.

Ως επιμέρους θεματολογία έχει επιλεχτεί το σενάριο με τίτλο: «Τρόφιμα και Πλαστικά». Έτσι λοιπόν, μέσα από ένα θέμα που αντιμετωπίζεται καθημερινά στις ατομικές συνήθειές μας, οι μαθητές, με τη συμβολή των γονέων αλλά και των υπεύθυνων καθηγητών Ζερβάκη Γαλάτεια (ΠΕ04.02), Λαρετζάκη Τζούλια (ΠΕ04.01) και Πουλάκης Εμμανουήλ (ΠΕ86), θα ενημερωθούν για το πρόβλημα που έχει και περιβαλλοντικές διαστάσεις, αλλά και επιπτώσεις στην υγεία. Θα μπουν σε διαδικασία διερεύνησης, θα ψάξουν για πηγές στο διαδίκτυο, αναζητώντας λύση στο πρόβλημα και θα έρθουν σε επαφή με επιστήμονες που μελετούν αυτό το ζήτημα. Ως παραδοτέα θα υπάρξουν δρώμενα με θέμα το πώς θα αποτρέψουμε τον εαυτό μας και τους γύρω μας από το να χρησιμοποιούμε τόσα πλαστικά στα τρόφιμα και θα παρουσιάσουν τα ευρήματά τους μπροστά σε κοινό. Εν τέλει, μέσα από την όλη διαδικασία, θα μάθουν να εργάζονται ομαδοσυνεργατικά, θα αποκτήσουν ή θα διευρύνουν τις ψηφιακές τους δεξιότητες και ουσιαστικά θα προσεγγίσουν με ένα διαφορετικό τρόπο τις Φυσικές Επιστήμες.