Πολιτιστική εκπαιδευτική επίσκεψη στο σχολείο Grabalona στη Grasse Γαλλίας (2011-12)

Πολιτιστική  εκπαιδευτική επίσκεψη στο σχολείο Grabalona στη Grasse Γαλλίας

Μαθητές: Ομάδα μαθητών από Α', Β' & Γ' γυμνασίου, σχ. έτος 2011-12

Υπεύθυνοι καθηγήτες : Αρετή Βουράκη (ΠΕ05), συντονίστρια ? Μάνος Πουλάκης (ΠΕ19)

Ο σχεδιασμός και η υλοποίηση του προγράμματος ξεκίνησε με αφορμή το μάθημα των γαλλικών, όταν οι μαθητές της Γ γυμνασίου ήρθαν σε επικοινωνίας μέσω e-mail με τους μαθητές του σχολείου Grabalona. Το πρόγραμμα αναπτύχθηκε γύρω από τη θεματική : «Σύγχρονη Μεσόγειος, επικοινωνία και πολιτισμός». Δεκαέξι μαθητές και των τριών τάξεων του Γυμνασίου ταξίδεψαν στη Γαλλία, επισκέφθηκαν τη Νίκαια, την Αντίπολη, τη Μασσαλία και τη Γκρας όπου έτυχαν μιας εξαιρετικής φιλοξενίας από την εκπαιδευτική ομάδα του σχολείου αλλά και τους υπεύθυνους του πολιτιστικού φορέα «Διαμεσογειακό Φεστιβάλ» που συνεργάστηκε για την πραγματοποίηση της επίσκεψης. Αυτή η πολιτιστική ανταλλαγή και η επικοινωνία με τους Γάλλους μαθητές προσέφερε εξαιρετικές εμπειρίες, εικόνες και γνώσεις στους μαθητές μας ενώ τους εφοδίασε με μνήμες που θα μείνουν ανεξίτηλες στο χρόνο.

Η φιλοξενία των μαθητών και των καθηγητών του Γυμνασίου Τζερμιάδων και η υλοποίηση του πολιτιστικού προγράμματος συνεργασίας αποτέλεσαν αφορμή για τη δημοσίευση άρθρου στο μηνιαίο περιοδικό ?lepatriote? το οποίο υπέγραφε η συντονίστρια καθηγήτρια Αρετή Βουράκη.

Grabalona_Tzermiadwn