Περιβαλλοντικό πρόγραμμα (2015-16): "Εφαρμογές της Νανοτεχνολογίας στο περιβάλλον"

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 2015-16: "Εφαρμογές της Νανοτεχνολογίας στο περιβάλλον"

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μαρία Ελευθερίου (ΠΕ04.01) συντονίστρια , Μάνος Πουλάκης (ΠΕ19)

Μαθητές Α και Β Λυκείου

Στο σχολικό αυτό πρόγραμμα οι μαθητές εισάγονται στον κόσμο της Νανοτεχνολογίας μέσα από συγκεκριμένα φύλλα εργασίας του Ευρωπαϊκού προγράμματος irresistible στο οποίο ανήκει φέτος το σχολείο μας. Ταυτόχρονα οι μαθητές μαθαίνουν για την πλατφόρμα arduino πώς να την προγραμματίζουν για συγκεκριμένες εργασίες για αισθητήρες κτλ. Στο τέλος του προγράμματος οι μαθητές κατασκεύασαν έκθεμα για μουσείο το οποίο παρουσιάστηκε στο 6ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας και στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας σε ειδική έκθεση για το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα irresistible.