Επικαιρότητα

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΚΟΜΒΟ ΝΟΦΑΛΙΑ-ΦΙΝΟΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EDU4Clima

Εκεί, ο ερευνητής και υπεύθυνος του προγράμματος Δρ. Νίκος Καλυβίτης, διευθυντής του υποσταθμού στο Φινοκαλιά (διεθνές ατμοσφαιρικό παρατηρητήριο του ΕΠΕΧΗΔΙ), και τα μέλη της ομάδας του μας μίλησαν για την κλιματική αλλαγή, τα αποτελέσματα που προκαλούν οι εκπομπές αερίων, η υπερθέρμανση και οι επακόλουθες συνέπειες αυτών (λιώσιμο πάγων, ακραία καιρικά φαινόμενα) και για τη σπουδαιότητα της αλλαγής στάσης όλων μας. Οι μαθητές του σχολείου μας, ως "Πρεσβευτές για το Κλίμα" ανέλαβαν, με τις δικές του δράσεις, να μεταδώσουν το μήνυμα, ώστε όλο και περισσότερος κόσμος να ενημερωθεί και να συμβάλλει στη μέριμνα για το πρόβλημα. Ομιλητές ήταν η Δρ. Ειρήνη Δερμιτζάκη, υπεύθυνη του 2ου ΕΚΦΕ Ηρακλείου, ο κύριος Μιχάλης Εμμ. Βιτωράκης, ΕΚΦΕ Λασιθίου και η υποψήφια διδάκτωρ του τμήματος Χημείας Φαίδρα Κοζονάκη.